8 sierpnia obchodzony jest Dzień Pszczół, pamiętajmy jednak o tych pożytecznych owadach nie tylko z okazji ich święta. Pszczoły zapylają 70-80 % kwiatów przyczyniając się w ten sposób do rozwoju i przetrwania otaczającej nas przyrody. Wielkim problemem na całym świecie, także w Polsce, jest masowe  wymieranie pszczół miodnych, do czego przyczynia się działalność człowieka m.in. nadmierne stosowanie pestycydów w rolnictwie. 

Co każdy z nas może zrobić, aby pomóc pszczołom?  

  • Nie wypalaj traw!
  • Stosuj naturalne nawozy i środki ochrony roślin 
  • Udostępnij pszczołom miejsce do życia: parapet, balkon, taras, rabatkę przy domu, ogród... sadząc rośliny miododajne 

Na parapecie możesz hodować zioła, pszczoły i inne zapylacze: lubią macierzankę piaskową, tymianek właściwy, szałwię, oregano (lebiodkę pospolitą), dziewannę wielkokwiatową, ogórecznik  lekarski, czosnek pospolity, nagietek lekarski,mięty różnego rodzaju, nostrzyk biały, chaber bławatek, lawendę wąskolistną. 

Na balkonach chętnie zajrzą do aksamitek, werbeny ogrodowej, wrzosów, wrzośców i nasturcji. 

Na trawniku  możesz zasadzić koniczynę białą, koniczynę polną, mniszek lekarski,  stokrotki, fiołki wonne, śnieżyczki przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, cebulice.

W ogrodach oprócz kwiatów i ziół posadź krzewy np. amorfa  krzewiasta, śnieguliczka biała, berberysy, budleja dawida, bukszpany, oliwnik wąskolistny, karagana syberyjska, mosznowiec południowy,  żarnowiec miotlasty oraz drzewa np. lipy, a także robinie (akacjowa, lepka i inne), klony różnego rodzaju (jawor, pospolity i inne), drzewa owocowe. 

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. też pomaga pszczołom! 

Od wielu lat udostępniamy teren zakładu oczyszczania wód “Dolna”, pod pasiekę pszczelarską, która składa się z 10 uli. 

Od roku 2011 wspólnie z Jastrzębskim Kołem Pszczelarzy edukujemy dzieci i młodzież. W Centrum Edukacji Ekologicznej można uczestniczyć w prelekcji pn. “Pszczoła miodna elementem zdrowego ekosystemu miasta Jastrzębie-Zdrój”. W sali dydaktycznej CEE na tle ekosystemu łąkowego prezentowane są m.in.  sprzęty potrzebne do wytwarzania miodu. Wszyscy obecni na wykładach poznają rolę poszczególnych członków rodziny pszczelej, jej strukturę, dowiadują się jak powstaje miód, jak istotne są pszczoły w życiu ludzi, poznają budowę ula, ramy, miodarki, itp.. 

Pszczoły zajmują również istotne miejsce na naszej ścieżce dydaktycznej pn. „Rzeka wiedzy”, gdzie znajdują się m.in.  “ule” obsadzone roślinami miododajnymi. Chcemy w naturalnym środowisku tych owadów przypominać odwiedzającym jaką ważną rolę pełnią one dla człowieka i całej przyrody. Na ścieżce edukacyjnej odwiedzający mogą poczuć się jak pszczoła... a to wszystko za sprawą drewnianych “uli”. Można wejść do ich środka i przez zamontowany w nich wizjer spojrzeć na świat oczami pszczoły. Przestrzeń z pszczołami dzielimy również w ogródku ziołowym, który chętnie odwiedzany jest przez zapylacze. Na kolejnych etapach zagospodarowania terenów zielonych “Rzeki wiedzy” planujemy nasadzenia rodzimych gatunków krzewów, drzew, jeszcze więcej roślin miododajnych oraz powstanie łąk kwietnych.

Ekolodzy mówią wprost: nie będzie pszczół z głodu wymrze także ludzkość. Taką samą tezę miał stawiać m.in. Albert Einstein, któremu przypisuje się słowa:  „Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata  życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej  roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…” 

RAZEM DBAJMY O PRZYSZŁOŚĆ PSZCZÓŁ !!!